Marat Gabidullin öt éven keresztül volt az orosz Wagner-zsoldoscsoport tagja. Az ex-katona könyvet is írt a zsoldosseregben átéltekről, és nem rejtette véka alá azt sem, hogy mennyire fájt neki, amiért a Kreml soha nem ismerte el hivatalosan a Wagnert, és hogy mindig titokban kellett részt venniük a különböző akciókban.
A Wagner-csoport egy 2014-ben, Dimitrij Utkin veterán alezredes által létrehozott orosz zsoldoshadsereg, mely hivatalosan nem is létezik – már csak azért sem, mert az orosz törvények értelmében tilos katonai magánvállalatokat működtetni az országban.
Ennek ellenére a Wagner-csoport nagyon is működik, és számos külpolitikai konfliktusban – többek között Afrikában, Donbászban és Szíriában – részt vettek az évek folyamán.
Nevük az orosz-ukrán konfliktusban való való jelentős részvételük miatt lett ismert világszerte. Olyannyira, hogy mára a csoport vezetője, Jevgenyij Prigozsin neve is sokak számára ismerősen cseng, különösen azután, hogy május 20-án bejelentette a Wagner-csoport győzelmét Bahmutban.
A Kreml a mai napig tagadja, hogy bármi közük lenne a törvényen kívüli zsoldosokhoz – az utóbbi időben pedig többször is ellentét alakult ki Vlagyimir Putyin orosz elnök és Prigozsin között.
Amennyiben hinni lehet a tavaly egy Telegram-felhasználó által megosztott képnek, mely a Wagner-csoport toborzó óriásplakátjait ábrázolja, akkor az alakulathoz csatlakozók 240 ezer orosz rubel (1,6 millió forint) havi juttatást kaphatnak, ami jóval több, mint egy átlagos katona fizetése.
A bennfentes
Marat Gabidullin baskír származású orosz ex-zsoldoskatona először a szovjet, majd az orosz haderőben szolgált, majd 1993-as leszerelése után a szibériai maffiafőnök testőreként dolgozott, míg gyilkosságért börtönbe nem került 3 évre.
2015-ben csatlakozott a Wagner-csoporthoz, melynek egészen 2019-ig volt tagja.
A jelenleg Dél-Franciaországban élő Marat könyvet írt wagneresként töltött éveinek tapasztalatairól, melyet 2022-ben meg is jelentetett Orosz zsoldosok Putyin szolgálatában címmel.
Mint korábban elmondta, a zsoldossereg számára az elsődleges motiváció mindig a pénz.
Ellenérzések
Marat első bevetése Wagner-zsoldosként a donbászi polgárháborúban, Luhanszk környékén volt – ezekről részletesen olvashatunk a könyvben –, majd éveken keresztül harcolt az Iszlám Állam terroristái ellen Szíriában, és Palmüra visszafoglalásánál is ott volt.
A könyvben Marat leírja, hogy az idők során egyre inkább zavarni kezdte, hogy a Wagnernek csak titokban működhet, kitüntetéseiket is titokban kapják meg, és a halottaik hozzátartozói nem kaphatnak segítséget az orosz államtól, amely nem ismeri el létezésüket.
Szívére vette, hogy társaival a legnehezebb katonai műveletekben állják a sarat, győzelmeikért mégis a reguláris orosz haderő és a szíriai hadsereg aratják le a babérokat a közvélemény előtt.
Mint a Portfolio kiemeli, Marat erkölcsi ellenérzései akkor törtek elő igazán, mikor a szíriai al-Tabyah olajfinomító megrohamozása után Oroszország külügyi szóvivője letagadta, hogy részt vettek volna orosz fegyveresek az akcióban, miközben valójában több száz Wagner-katona vesztette életét az ottani harcokban.
„Ezt a hazugságot képtelen vagyok megbocsájtani. Ilyesmitől felfordul a gyomrom. Egy ország nem tagadhatja meg a szolidaritást az övéivel” – írta könyvében az eset kapcsán.
Az orosz-ukrán háború
Marat alapvetően morális alapon is azonosulni tudott a Wagner-csoport tevékenységével. Az Iszlám Állam elleni harcot például kifejezetten helyesnek ítélte meg. Társairól és a Wagner harcosairól általánosságban úgy ír, mint jó ügyért harcoló, rendes emberekről.
Magáról az orosz-ukrán konfliktusról nem sokat ír a könyvében – melyben a katonai műveletek leírása viszi el a legtöbb oldalt –, határozott álláspontját azonban így is megismerhetjük belőle a konfliktusról.
Marat ugyanis testvérháborúként hivatkozik a fegyveres konfliktusra, melyet mélyen elítél, és teljesen értelmetlennek tart. A könyv vége felé „soha néven nem nevezett háborúként” hivatkozik rá.
Mikor A Wagner-csoport: Putyin titkos hadserege című dokumentumfilmben a rendezők szembesítették a zsoldosok kegyetlenségeivel, azt felelte, hogy „képtelen elhinni”.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan követjük, vasárnapi percről percre frissülő cikkünket itt találja.
(Borítókép: Marat Gabidullin. Fotó: Stephane De Sakutin / AFP)