Áttörést ígérő siker a HIV-vírus elleni harcban

1 hónap ezelőtt 24

A Nobel-díjas CRISPR génszerkesztő technológia segítségével az amszterdami egyetem kutatói sikeresen kiirtották a HIV-vírust a fertőzött sejtekből. Ez a vírus az immunrendszer sejtjeit fertőzi meg és azokat használja fel saját maga reprodukálásához.

A kísérletben részt vevő három önkéntes 48 héttel a beavatkozás után nem számolt be semmilyen komolyabb mellékhatásról - írta a BBC.

A cél, hogy az ollószerű technológiával képesek legyenek teljesen megszabadítani a szervezetet a vírustól, bár ehhez még nagyon sok munkára és időre van szükség.

A meglévő HIV-gyógyszerek meg tudják állítani a vírust, de nem képesek kiirtani azt. A kutatók szerint munkájuk továbbra is csak koncepcióbizonyítás, és nem lesz egyhamar gyógymód a HIV ellen. Dr. Jonathan Stoye, a londoni Francis Crick Intézet vírusszakértője szerint a vírus eltávolítása az összes sejtből rendkívül nagy kihívás. „A kezelés hosszú távú mellékhatásai továbbra is aggodalomra adnak okot” – idézte a cikket a 444.hu.

A legtöbb HIV-fertőzöttnek élethosszig tartó antiretrovirális kezelésre van szüksége. Ha abbahagyják e gyógyszerek szedését, a lappangó vírus újra támadhat, és ismét problémákat okozhat.

Néhányan látszólag "meggyógyultak", miután rákbetegségükre agresszív kezelést kaptak, amely kiirtotta a fertőzött sejtjeik egy részét, ám ez az eljárás soha nem javasolt pusztán a HIV-fertőzés kezelésére.