Az életével játszik, aki ebben is a mesterséges intelligenciára hagyatkozik

1 hónap ezelőtt 23

A Public Cizizen fogyasztóvédelmi szervezet friss jelentése arra hívja fel a figyelmet, hogy a gombák azonosítása valódi készségeket igényel, és nagy kockázatú feladat, ezért nem tanácsos az MI-alapú azonosítóeszközökre támaszkodni.

Pedig az elmúlt években jelentősen megnövekedtek a Google statisztikái szerint az ilyen alkalmazásokra vonatkozó kérdések a Gizmodo szerint.

Rick Claypool, a Public Citizen kutatási igazgatója hangsúlyozza: bár a mesterséges intelligencia-alapú alkalmazások hatékony eszközei lehetnek a növények és az állatok megismerésének, de a gombaazonosítás már egészen más terep.

Egy gomba lefotózása és appon átfuttatása ugyanis önmagában még nem elég.

A valódi gombaszakértők ugyanis - ellentétben az applikációval - ismerik az adott terület jellemző gombafajait, nem csak kinézetük, de adott esetben illatuk és ízük alapján is. Emellett az, hogy az MI "lát" egy képet az adott gombáról, az édeskevés, sokszor ugyanis egészen apró részletek is nagyon fontosak lehetnek.

Mint írja a lap, egy 2022-es ausztrál tanulmány szerint a mesterséges intelligencia az eseteknek körülbelül az 50 százalékában tudta helyesen azonosítani a vizsgált gombákat, sokszor előfordult, hogy összekeverte az ehetőt a mérgezővel.

Úgy tűnik tehát, hogy a gombaszakértők munkáját még mindig nem veszélyezteti az MI, és a gyűjtött példányokat továbbra is célszerű elvinni bevizsgáltatni, mielőtt elfogyasztanánk.