Döbbentes következményei lehetnek a rendszertelen munkarendnek

4 hét ezelőtt 30

Egy amerikai folyóiratban közzétett új kutatás szerint a fiatal felnőttkori rendszertelen munkarend hosszú távon komoly egészségügyi és mentális problémákhoz vezethet, beleértve az alvásminőség romlását, a fizikai és mentális funkciók csökkenését, valamint a rossz egészségi állapotot és depressziós tüneteket - írja a Pénzcentrum a CNN cikke nyomán.

A portál a PLOS ONE folyóiratban megjelent tanulmányra hivatkozva arról számol be, hogy a rendszertelen munkaidő negatívan befolyásolhatja az általános egészségi állapotot és a társadalmi életet. Dr. Wen-Jui Han, a New York-i Egyetem Silver School of Social Work professzora szerint a vizsgált munkarendek nagy része nem felel meg a stabil nappali munkavégzésnek, ami jelentős egészségügyi problémákhoz vezethet. A tanulmány kimutatta, hogy azoknál, akik változatos munkarendben dolgoznak,

nagyobb valószínűséggel alakulnak ki 50 éves korukra alvásproblémák, romló fizikai és mentális funkciók, rosszabb egészségi állapot és depressziós tünetek.

A kutatás azt is vizsgálta, hogy ezek az összefüggések hogyan kapcsolódnak a társadalmi helyzetükkel összefüggő tényezőkhöz. A kutatók több mint 7300 ember adatait elemezték, akik az 1979-es National Longitudinal Survey of Youth résztvevői voltak. Az eredmények rámutattak arra, hogy a rendszertelen munkarend különösen negatívan érintette az egészséget a középkorúak körében.

A lap szerint azonban van megoldás: a dolgozók enyhíthetik ezeket a negatív hatásokat bizonyos stratégiák alkalmazásával, mint például egészséges táplálkozással és rendszeres testmozgással. Fontos továbbá az alvás körülményeinek optimalizálása és rendszeres egészségügyi ellenőrzéseken való részvétel.