Drámai eredmények a legkisebbek kütyüzéséről és tévézéséről

3 hónap ezelőtt 15

A tévénézés eltérítheti a gyerekeket a fizikai tevékenységektől, és kevésbé vonzóvá teszi az önálló játékot. Egy friss kutatás szerint a túlzott képernyőnézés ezen túlmenően atipikus szenzoros információfeldolgozáshoz is vezethet - írja a Science Alert cikke alapján a 24.hu.

Mint írják, szenzoros zavarról akkor van szó, amikor bizonyos ingerek feldolgozása az agynak, annak teljesítménygyengülése miatt rosszabb, atipikus. Ennek legjellemzőbb tünetei a figyelem- és koncentrációs problémák, illetve a viselkedéssel és magatartással kapcsolatos gondok, sőt, akár mozgáskoordinációs hibák és megkésett beszédfejlődés is tapasztalható.

Az egyesült államokbeli National Children’s Study adatait használó tanulmány szerzői szerint azoknál a gyerekeknél, akik 2 éves koruk előtt több időt töltöttek tévézéssel, nagyobb valószínűséggel alakultak ki atipikus viselkedési jegyek 3 éves koruk előtt, és

egyre inkább úgy tűnik, hogy ennek valószínűsége annál nagyobb, minél több időt töltenek a gyerekek a képernyő előtt naponta.

A tanulmányban közzétett eredmények 1471 gyermek gondviselőinek válaszain alapszik. Eszerint az 1 évesek esetében az első év során bármely képernyő előtt eltöltött idő 105 százalékkal növelte a későbbi, általában 33 hónapos korban azonosított szenzoros feldolgozási problémák kialakulásának esélyét. 18 hónapos korban az arány 23 százalékosra, 2 éves kornál 20 százalékosra csökkent.

A lap hozzáteszi, a kutatók nem tudták egyértelműen megállapítani a direkt kapcsolatot a képernyő előtt töltött idő és az atipikus szenzoros feldolgozás között, ugyanakkor jelezték, hogy a képernyőfüggés számos egészségügyi problémát, többek között alvászavart, a beszéd megjelenésének késését, viselkedési problémákat és akár autizmus spektrumzavart (ASD) is okozhat.

Emiatt számos szakértő javasolja, hogy 2 éves kor előtt a gyermekek lehetőleg ne nézzenek tévét, 2 és 5 éves kor között pedig legfeljebb napi egy órát.