Gázellátás: riasztó figyelmeztetést küldött az EU-s hatóság

1 hét ezelőtt 15

A Kreml 2022-ben indult ukrajnai háborúja óta az EU-nak sikerült az orosz vezetékes gázt más szállítók LNG-jével helyettesítenie, de Oroszország továbbra is a blokk második legnagyobb LNG-szállítója az USA után. Egyes uniós diplomaták, köztük Svédország, Finnország és a balti államok, az orosz cseppfolyósított földgáz vásárlásának azonnali és teljes betiltását szorgalmazzák.

Ugyanakkor olyan országok, mint Franciaország, Spanyolország és Belgium továbbra is importálják az LNG-t, és egy részét Németországnak és a közép-európai országoknak is eladják.

Az uniós energiaügyi szabályozó hatóság aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az egyes tagállamok egy új hatásköreel élve ideiglenesen korlátozhatják az Oroszországból és Fehéroroszországból érkező gázszállításokat, beleértve az LNG-t is, mivel ez hatással lehet a Moszkvával az ukrajnai invázió előtt kötött hosszú távú szállítási szerződésekre. Az ilyen szerződések megszegése azzal járhat, hogy az európai vállalatok súlyos büntetéseket fizetnek. Az új hatásköröket a tagállamoknak még véglegesen jóvá kell hagyniuk, miután az Európai Parlament a múlt héten már megszavazta azokat.

Az energiapiac legfontosabb kérdéseiről részletesen szó lesz szakmai konferenciánkon!

Az Oroszországból Ukrajnán keresztül az EU-ba irányuló gázszállítások idei megszűnése 13,6 milliárd köbméterrel, azaz a tavalyi teljes fogyasztás mintegy 4%-ával csökkenti a blokk gázellátását. Az EU tisztviselői arra ösztönzik az európai vállalatokat, hogy ne vásároljanak orosz cseppfolyósított földgázt, mivel a gáztárolók töltöttségi szintje rekordon áll, az árak pedig csökkentek az inváziót követő csúcsokhoz képest.

Az Acer azonban megjegyezte, hogy a szállítások átcsoportosítása bonyolultabb ott, ahol olyan szérződési záradékok vannak érvényben, amelyek korlátozzák a gáz továbbértékesítését egy másik vevőnek.

Az energiabiztonsággal kapcsolatos potenciális EU-n belüli feszültségek jeleként Ausztria, Magyarország, Csehország és Szlovákia arra figyelmeztetett, hogy az országból történő gázszállításra kivetett német adó arra kényszerítheti őket, hogy növeljék az orosz importot. Az Európai Bizottság kijelentette, hogy az exportkorlátozások vagy a határokon átnyúló kilépési pontokon kivetett illetékek formájában hozott egyoldalú nemzeti intézkedések veszélyeztetik az energiaszolidaritást.

Címlapkép forrása: EU