Gyenge az amerikai gazdaság, ütik a tőzsdéket

1 hét ezelőtt 10
Gyenge az amerikai gazdaság, ütik a tőzsdéket
Lefordultak az irányadó európai tőzsdék a mai amerikai GDP-adatok és munkanélküliségi statisztikák közlését követően. A makoradatok mellett a vállalati gyorsjelentések lesznek a fókuszban, a héten az amerikai technológiai óriásokon van a hangsúly, amelyek közül a Meta csalódást okozott tegnap esti gyorsjelentésével. Itthon nagyban zajlanak az éves rendes közgyűlések, ma a Richter és a Mol tartja közgyűlését.

Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes.

Esés

Az amerikai GDP adat hatására még rosszabb a hangulat a tőzsdéken, a kontinens vezető börzéi közül a francia CAC már 1,4, a német DAX pedig 1,1 százalékos mínuszban van.

A kedvezőtlen nemzetközi hangulat és a forintgyengülés ellenére a magyar tőzsde egyelőre jól állja a sarat, a BUX minimális, 0,2 százalékos emelkedésben van.

Nagyon csúnya, ami a Facebook anyacégével történik – Ez már a fordulat?

A szerdai piaczárást követően tette közzé első negyedéves számait a Facebook anyavállalata, a Meta Platforms. Az elmúlt alkalmak pozitív meglepetései után ezúttal jókora pofont kaptak a felfokozott várakozások közepette a befektetők a cégtől, az árfolyam pedig komoly mínuszban nyithat. Éppen ezért megnéztük, hogy hogyan fest a technikai kép a Meta esetében. Eljött a fordulat?

Nagyon csúnya, ami a Facebook anyacégével történik – Ez már a fordulat?

Lekerült a Telekomról az osztalék - Mit érdemes most tenni?

Az idei évben eddig a Magyar Telekom a legerősebb hazai blue chip. Csütörtöktől azonban már osztalékszelvény nélkül forognak a cég részvényei a Budapesti Értéktőzsdén, éppen ezért megnéztük, hogy az osztalékvágást követően hogyan is néz ki a technika kép a Magyar Telekom esetében.

Lekerült a Telekomról az osztalék - Mit érdemes most tenni?

Szavaztak a részvényesek: bődületes osztalékot fizet ki a Mol

Ma tartja közgyűlését a Mol, az eseményt Hernádi Zsolt, a vállalat elnök-vezérigazgatója nyitotta meg. A Mol-vezér a fokozódó geopolitikai konfliktusokról és Európa kilátásairól beszélt, de szóba került Magyarország és a régió versenyképessége és a zöld átmenet is. A közgyűlésen a részvényesek többek között az osztalék-kifizetésről is szavaztak.

 bődületes osztalékot fizet ki a Mol

Óriási pofont kapott a Facebook anyavállalata

Az elmúlt egy év szárnyalását követően nagy pofont kaptak a Facebook anyavállalatának részvényei a társaság tegnap este közzétett első negyedéves gyorsjelentését követően. Bár a lezárt időszak számai meghaladták az elemzői konszenzust, és a hirdetések erősen alakultak, különösen a kínai diszkont webáruházak költésének köszönhetően, a folyó negyedévre adott prognózisok azonban csalódást okoztak, mindezt felfokozott várakozások közepette. A befektetőket megijeszthette az is, hogy milyen mértékben égetik a pénzt a Meta VR/AR fejlesztései, 2020 vége óta már több mint 45 milliárd dolláros veszteséget okozott az üzletág.

Óriási pofont kapott a Facebook anyavállalata

Gigafelvásárlás, gyorsjelentések a fókuszban Európában

Vegyes elmozdulásokkal indul a kereskedés a főbb európai tőzsdéken, a DAX 0,3 százalékot esett, a CAC-40 stagnál, míg a FTSE-100 pedig 0,6 százalékkal került feljebb.

Vannak egyedi sztorik ma az európai tőzsdéken:

  • Az Anglo American bányatársaság közel 39 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatot kapott a BHP Billitontól, amire 13 százalékot ugrott az árfolyam
  • A Nestle negyedéves gyorsjelentésre esik 4,5 százalékot ma, a társaság bevételei csökkentek az időszakban, viszont a menedzsment megerősítette az idei évre vonatkozó várakozásait
  • A Barclays 3,9 százalékot emelkedett, míg a Deutsche Bank 1,8 százalékot esett a gyorsjelentést követően.

Zuhan a Meta

Nagy zuhanással reagált a Meta árfolyama a társaság első negyedéves gyorsjelentésére, amit szerdán zárás után publikált a vállalat, a részvények árfolyama 15 százalékkal került lejjebb. A közösségi médiaóriás 36,4 milliárd dolláros bevétellel zárta az időszakot, ami 27 százalékos növekedés az előző év azonos negyedévéhez képest, működési eredmény 91 százalékkal nőtt, egy részvényre jutó eredménye pedig több mint a duplájára emelkedett, 4,71 dollárra. A lezárt negyedév számai meghaladták az elemzői konszenzust, az eredményeket bemutató konferenciahíváson azonban Mark Zuckerberg arról beszélt, hogy hogyan égeti a készpénzt a termékfejlesztéseken, ami elrontotta a hangulatot.

Soha nem gyártott le és adott el még ennyi autót a Toyota

A Toyota Motor, Japán legnagyobb autógyártó vállalata a cég történetében a legtöbb, 9,97 millió autót gyártott gyáraiban világszerte a március végével lezárt 2023-as pénzügyi évben - áll a vállalat honlapján megjelent éves jelentésben.

Soha nem gyártott le és adott el még ennyi autót a Toyota

Így állnak a tőzsdék ma reggel

  • Vegyesen zárták a vezető amerikai részvényindexek a szerdai kereskedést: a Dow 0,11%-ot veszített értékéből, az S&P 500 viszont 0,02%-kal, a Nasdaq 0,10%-kal feljebb került.
  • Teljes gőzzel zajlik a negyedéves jelentési szezon, tegnap, az amerikai tőzsdék zárását követően a Meta publikálta számait, amire 15 százalékos zuhanással reagált az árfolyam.
  • Az ázsiai tőzsdéken vegyes a kép, a dél-koreai Kospi index 1,4 százalékot esett, míg a hongkongi Hang Seng 0,4 százalékot, a kínai Shanghai Composite 0,2 százalékot emelkedett. Különösen gyengén teljesített a japán piac, a Nikkei 2,1 százalékkal került lejjebb.
  • Az európai határidős indexek kis pluszokat jeleznek előre a nyitásra, a DAX 0,2 százalékos, a CAC-40 0,1 százalékos, a FTSE-100 0,3 százalékos erősödéssel kezdheti a kereskedést.

Mi mozgatja ma a piacokat?

Az Egyesült Államokban a GDP előzetes adatait és a munkanélküliségi segélykérelmek számát ismerhetjük ma meg, ami a hét legfontosabb adatközlése nemzetközi szintéren, mivel ezek az adatok iránymutatók lehetnek az amerikai gazdaság teljesítményére és az álláspiaci helyzetre vonatkozóan. Ha az eddigiekhez hasonló az első negyedévben is kitartott a lendület, akkor az további nyomást helyezhet a Federal Reserve-re. A 2023-as utolsó negyedévben 3,4 százalékos növekedést produkált az amerikai gazdaság, az idei első negyedévre vonatkozó elemzői konszenzus 2,3 százalékos bővülést jelez.

Vállalati fronton az amerikai gyorsjelentések lesznek a fókuszban, a héten a technológia szektor nagyágyúi közül többen jelentenek. itthon pedig zajlanak a közgyűlések, ma a Mol és a Richter tartja éves rendes közgyűlését.

Címlapkép forrása: Shutterstock

Alig mozdultak a tőzsdék Amerikában, tovább szakadt az olajár.

Az európai tőzsdék emelkedéssel fejezték be a napot, a magyar tőzsde azonban stagnált. A hazai blue chipek közül a Richter vitte a prímet, miután a vállalat a harmadik negyedév során minden eredményszinten felülmúlta a várakozásokat. Eközben Amerikában minimális elmozdulásokkal telt a kereskedés.

Alig mozdultak a tőzsdék Amerikában, tovább szakadt az olajár.
Kiszámoló

A sávos vagy többkulcsos adózásról

Akárhányszor előjön az adózás, egykulcsos-többkulcsos adózás kérdése, úgy tűnik, hogy három emberből kettő nem érti, hogyan működik a többkulcsos, sávos adózás. \"Felháborító, hog

MNB Intézet

A kerékpározás árnyoldala

Ha valaki lopásra adja a fejét, akkor közgazdaságilag racionális döntés biciklikre specializálódni. A kerékpárok használata, terjesztése kevéssé szabályozott, illetve az iparág sem mozdul

RSM Blog

A válóperes ügyvéd válaszol - a válás

A családjogi, azon belül a válóperes ügyvédek praxisában legtöbbször előforduló kérdéskör a házasság megromlása, a válás, a válóper, a gyermekelhelyezés kérdésköre, illetve a vál