Ilyen lenne, ha az Apple gaming laptopot csinálna

1 hónap ezelőtt 6

Hosszú évek óta létezik már az Asus Zephyrus elnevezésű laptopcsaládja, amit azért hozott létre a vállalat, hogy megmutassák: nem csak olyan laptopok lehetnek képesek a legmagasabb beállítások mellett is futtatni a legújabb videójátékokat, amelyek brutális súllyal, hatalmas méretekkel és erőszakos, ledekell telepakolt dizájnnal rendelkeznek. Az első modellek még nem igazán találták el ezt az egyensúlyt, 2021 környékén azonban megtalálta a megfelelő receptet az Asus, amit mostanra közel tökéletesre fényeztek. A Zephyrus G16-ban minden megvan, amire egy gamer vágyhat, kezdve a csúcskategóriás hardvertől a könnyű és vékony dizájnig.

Pofátlanul vékony

Amikor azt mondjuk, hogy a Zephyrus G16 rendkívül vékony, akkor egyáltalán nem hazudunk. A 35,4 x 24,6 x 1,49 ~ 1,74 centiméteres dimenziókkal rendelkező készülékháznak és az éppen két kiló alatt tartott – egészen pontosan 1,95 kilogrammos – súlynak köszönhetően egy rendkívül könnyen hordozható laptopról beszélünk. Összehasonlításképp egy 16 hüvelykes MacBook Pro 2,2 kilogrammot nyom. Az összeszerelési minőség elsőosztályú, úgy, ahogy az anyaghasználat is: az egy tömbből mart CNC alumínium ház tapintása kellemes, nem utolsó sorban pedig ennek köszönhető az is, hogy a súly viszonylag alacsony maradt.

Ahogy említettük, a dizájn rendkívül letisztult, a kijelző sötétszürke borítását egyedül egy átlós ledsor (vagy Slash világítás) töri meg. Ez leginkább csak egy dizájnelem, szerintünk viszont arra is tökéletes, hogy emlékeztesse a felhasználót,

hogy a kezesbárány külső ellenére egy igazi vadorzóval van dolga.

A készülék bal oldalán találjuk a töltőcsatlakozót, a HDMI 2.1 portot, a Type C USB 4 csatlakozót, ami támogatja a DisplayPort-ot, Power Delivery-t és a Thunderbolt 4-et, az egyik USB 3.2 Gen 2 Type-A csatlakozót, valamint a 3,5 mm-es kombinált audio jack portot. A jobb oldal ennél már kicsit szerényebb, itt csak egy második generációs USB 3.2 Type-C portot találunk DisplayPort és power delivery támogatással, egy USB 3.2 Gen 2 Type-A csatlakozót és egy egy SD-kártyaolvasót (UHS-II, 312 MB/s). Felnyitva a kijelzőt egyből elénk tárul az RGB háttérvilágítással rendelkező billentyűzet, amiről a numerikus rész lemarad, cserébe azonban négy bitang jól szóló hangszórót kapunk. Windowsos laptopokhoz mérten ráadásul a touchpad is hatalmas, annak működése azonban még mindig nem ér fel egy MacBookéhoz.

És ha már a kijelzőnél tartunk – arra tényleg nem sok panasz lehet, maximum az, hogy a panel fényes, ami gaming laptopoknál nem éppen a legmegszokottabb, de bőven vannak tulajdonságok, amelyek kárpótolnak ezért. A Zephyrus G16 – ahogy azt neve is sejteti – egy 16 hüvelykes, 2560 x 1600 képpontos, 16:10 képarányú, 240 hertzes, 0,2 milliszekundum válaszidejű, G-Sync és Dolby Vision HDR támogatott ROG Nebula OLED-panelt kapott, ami nem mellesleg lefedi a DCI-P3-as színskála 100 százalékát. Nos, ha a specifikációk alapján azt gondolja, hogy ez az egyik legszebb kijelző, ami valaha laptoba került, akkor nem téved: a Zephyrus G16-ba kerülő panel csodálatos. A színek pontosak, a betekintési szögek hibátlanok a fényerő pedig ugyancsak rendben van – egyszerűen öröm a játék a gépen.

A kijelzőt körülölelő keret ráadásul ugyancsak meglepően vékony, annak ellenére is, hogy a felső sávba még egy FullHD-felbontású IR-kamera is került, ami támogatja a Windows Hellót. Az üzemidőért – ami nem éppen a készülék erőssége – egy 80 wattórás, négy cellás Li-Ion telep felel – ezzel felhasználási módtól függően 2-6 órás üzemidőt húzhatunk ki a készülékből.

Szemtelenül erős

A lényeg azonban az, hogy mit találunk a Zephyrus G16 belsejében. Az Asus, ahogy az lenni szokott ezúttal is több specifikációval kínálja a készüléket, nálunk azonban a (majdnem) csúcsmodell járt. Ebben a laptopban egy Intel Core Ultra 7 155H processzor kapott helyet, a hazai forgalmazásba kerülő modellek közül azonban mindegyik az erősebb, Intel Core Ultra 9-cel érkezik majd. A grafikus feladatokért egy 16 gigabyte-nyi DDR6 memóriával ellátott Nvidia GeForce RTX 4090-es laptop GPU felel, míg RAM-ból kétszer 16, azaz 32 gigabyte-ot (LPDDR5X, 7467 MHz) kapunk. Tárhely tekintetében ez esetben 1 terabyte SSD állt a rendelkezésünkre – a nyers adatok helyett azonban beszéljenek a számok, alább azt láthatja, hogyan muzsikált a laptop játék közben (minden esetben 1440p-s felbontást és az elérhető legmagasabb grafikai beállításokat választottuk):

  • GTA V – átlagosan 75 fps
  • Ghostwire: Tokyo – átlagosan 77 fps
  • Fortnite – átlagosan 180 fps
  • Avatar: Frontiers of Pandora – átlagosan 55 fps
  • Starfield – átlagosan 62 fps

A grafikai beállítások vagy a felbontás csökkentésével azonban drasztikusan jobb eredmények is elérhetők – már amennyiben a másodpercenkénti képkockaszám az ön számára a mérvadó. A csúcshardvernek és a rendkívül vékony készülékháznak azonban megvan a negatív oldala is: a Zephyrus G16 bizony csúnyán melegszik, a ventilátorok hangja pedig akár a 48 decibelt is elérheti, ami hangos. Különösebb teljesítmény-visszafokozással egyébként nem találkoztunk, a G16 azonban csúnyán felmelegedik, a CPU és a GPU hőmérséklete is volt, hogy meghaladta a 90 fokot fél órányi játszás után.

Mindent összevetve azonban egy kiválóan összerakott gépről beszélünk, a tesztidőszak alatt végig olyan érzésünk volt, mintha az Apple nem létező gaming MacBookját használnánk – a lehető legjobb értelemben. Hátrány, hogy az Apple-ös életérzés az árazásban is megmutatkozik: az Asus Zephyrus G16 indulóára 886 ezer forint, amiért cserébe egy Core Ultra 9-et, valamint egy GeForce RTX 4050-et kap, a csúcsmodellért azonban több, mint ennek a dupláját kell kipengetnie, azért 1 millió 729 ezret kér el az Asus. A G16 márcois 11-től két színben, szürkében és fehérben érhető el, nálunk ez előbbi modell járt.

(Borítókép: Asus Zephyrus G16. Fotó: Tövissi Bence / Index)

Index könyvek

Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM