„Itt az idő” – Magyar Péter a Guardiannek nyilatkozott, akik egy régi brüsszeli ismerősét is megkérdezték, milyen ember

1 hónap ezelőtt 8

[sz]Fischer Gábor[sz]Néhány héttel ezelőttig Magyar Péter gyakorlatilag ismeretlen volt. Most ő uralja a beszélgetéseket és a címlapokat – és mélységesen kényelmetlenül érzi magát Magyarország régi miniszterelnökének, Orbán Viktornak a kormányában – írja hosszú elemző cikkében a The Guardian.

Magyar foglalkozását tekintve jogász, egykor Orbán kormányzó pártja, a Fidesz körüli elit körhöz tartozott, diplomataként is szolgált. Vezető pozíciókat töltött be állami szervekben. Felesége Varga Judit volt igazságügyi miniszter volt, aki a júniusi európai választásokon a Fidesz listavezetője lett volna. A házaspárt, akiknek három gyermekük van, gyakran ábrázolták tökéletes, konzervatív mintacsaládként.

Egy februári napon, kevesebb mint egy évvel azután, hogy bejelentették válását Vargától,

Magyar hirtelen berobbant az országos politikai színtérre, sokkolva az országot azzal, hogy nyíltan kritizálta a kormányt és változást követelt.

Hosszú belső küzdelem volt, de gyors és hirtelen döntés” – mondta Magyar a Guardiannek SMS-ben. „Részemről nem volt terv, hogy belépjek a politikába, csak arra kényszerültem, hogy nyilvánosan elmondjam az igazságot a kormányról és az oligarchákról.

Átalakulása bombaként robbant, és

sok magyar képzeletét megragadta, akik mér elvesztették a reményt, hogy bármi is valóban megváltozik egy olyan országban, amelyet tizennégy éve Orbán ural.

A magyar vezető központosította a hatalmat hazájában, egyre inkább kiterjesztve befolyását az igazságszolgáltatásra, a médiára, az egyetemekre és a kulturális intézményekre, miközben szorosabb kapcsolatokat ápol Moszkvával, Pekinggel és a szélsőjobboldali mozgalmakkal szerte a világon.

Több tízezer üzenetet, bátorítást és kérést kaptam, hogy lépjek be a politikába, és szervezzek meg egy harmadik politikai hatalmat, amelynek függetlennek kell lennie a kormánytól és az ellenzéktől” – írta Magyar a lapnak.

A kevesebb mint 10 millió lakosú országban első interjúját több mint 2,4 millióan nézték meg a YouTube-on. Első nagygyűlése március 15-én ezreket vonzott Budapest utcáira, a tömeg azt kiabálta: „Nem félünk!”

A lépés egy amúgy is viharos politikai pillanat közepette történt: Novák Katalin köztársasági elnök februárban lemondott, miután kiderült, hogy kegyelmet adott egy férfinak, akit azért ítéltek el, mert segített eltussolni egy gyermekotthonban történt szexuális zaklatási ügyet.

Varga, aki igazságügyi miniszterként ellenjegyezte a döntést, szintén kilépett a politikából.

Természetesen, amíg a volt feleségem tagja volt ennek a kormánynak, lehetetlen volt számomra, hogy nyilvánosan kiálljak” – írta Magyar. „Számomra az utolsó pont az elnök kegyelmi botrányának kezelése volt. Abban a pillanatban mindenki számára világossá vált, hogy a kormánypárt üzenetei teljesen képmutatóak.

Magyar néhány hét alatt kormányzati bennfentesből Magyarország egyik legtöbbet emlegetett emberévé vált, éles hangvételű Facebook-bejegyzéseket tett közzé, amelyekben

a kormány vezető személyiségeit vette célba, különösen egy nagyhatalmú minisztert: Rogán Antalt, aki Orbán kommunikációs gépezetét működteti és a titkosszolgálatokat felügyeli.

Magyar centristának állította be magát, aki belpolitikai kérdésekre összpontosít, a korrupció elleni küzdelemre, az egészségügy javítására, az oktatási rendszer korszerűsítésére és Magyarország erősen polarizált társadalmának egyesítésére.

A múlt héten órákat töltött az ügyészségen, és

megosztotta a kormány legmagasabb szintjein tapasztalható korrupció bizonyítékait. Ígéretet tett arra, hogy hamarosan nyilvánosságra hozza a bizonyítékokat.

Napról napra egyre több támogatónk van, a fiatalabb generáció többsége már velünk van” – írta szöveges üzenetében Magyar Péter.

Elemzők és ellenzéki szereplők szerint Magyar, aki üzenetének eljuttatásában nagymértékben támaszkodik a közösségi médiára, valóban vonzó a lakosság egy szegmensében,

de felvetették azt a kérdést is, sikerül-e szembeszállnia a hatalmas uralkodó elittel.

Az ellenzéki pártok nagyon rossz állapotban vannak, a választók nem kötődnek hozzájuk” – mondta László Róbert, a budapesti székhelyű Political Capital Institute választási szakértője. A magyar kultúrában volt egy olyan elem, hogy várták a „messiást”, és egy erős, követhető vezetőt kerestek, hozzátéve ugyanakkor, hogy „szkeptikus” volt Magyar esélyeit illetően.

Magyar régóta jó kapcsolatokkal rendelkező alakja a magyar jobboldal világának. Bár február előtt még nem volt közismert név, de közéleti tevékenységet folytató családból származik: édesanyja a magyar igazságszolgáltatás vezető személyisége, nagyapja híres bíró volt, bátyja újságíró, egyik rokona pedig Magyarország elnöke volt a 2000-es évek elején.

Évekig személyes barátja volt Gulyás Gergely miniszternek, Orbán jelenlegi kabinetfőnökének, aki állítólag bemutatta Vargának.

A pár később összeházasodott, és közel egy évtizedet töltött Brüsszelben, ahol Varga tanácsadóként dolgozott az Európai Parlamentben, Magyar pedig diplomataként szolgált Magyarország EU melletti állandó képviseletén.

Egy névtelenséget kérő személy, aki Brüsszelben ismerte, azt mondta, hogy Magyar „mindig erős, vitázó karakter volt. Határozott véleménye volt, jól képzett szakember benyomását keltette.”

Orbán „Brüsszelt” ellenségnek állította be, többször is azzal a narratívával kampányolt, hogy külföldi erők próbálják aláásni Magyarország szuverenitását. Sokszor összetűzésbe került az EU vezetőivel, és jelentős kritikával szembesült a nyugati fővárosokból a demokratikus visszarendeződés és a Kremllel való szoros kapcsolata miatt.

Magyar ezzel szemben azt mondta, hogy

olyan külpolitikát támogat, amely megvédi Magyarország szuverenitását, miközben konstruktív kapcsolatot tart fenn az EU-val és a NATO-val.

A magyar politika válsága rávilágít Orbán sebezhetőségére. Meg fogja ingatni a bizonytalan szavazókat?

A magyar kormányzati körök elutasítóan viszonyultak Magyar felemelkedéséhez. „Úgy gondolom, hogy a kormány nem fordít rá túl sok figyelmet” – mondta egy magas rangú magyar tisztviselő.

Egy régi fideszes bennfentes „három napos csodaként” jellemezte a rivaldafényben töltött időszakát.

Arra a kérdésre, hogy a kormánykörök elbagatellizálják-e politikai potenciálját, Magyar azt mondta: a kormányzati körök „propagandát használtak arra, hogy hiteltelenítsenek és megalázzanak engem (…) Mindenki számára nyilvánvaló, hogy teljesen sokkot kaptak a közvélemény-kutatások láttán.

Egy friss felmérés szerint a magyarok 13 százaléka, aki hallott már Magyarról, azt mondta, hogy biztosan vagy nagy valószínűséggel rá szavazna.

Ahogy Magyar népszerűsége megugrott, egyes médiában olyan vádak jelentek meg, hogy rosszul bánt Vargával, amíg házasok voltak. Varga február óta nagyrészt elkerülte a nyilvánosságot, de március 17-én közzétett egy videót a családon belüli erőszakról, és azt írta a Facebookon: „Mindig van kiút.” Nem tett említést volt férjéről.

Magyar, aki továbbra is megosztja gyermekeik felügyeleti jogát Vargával, tagadta a vádakat.

Ezekről ezt mondta a Guardiannek: „Soha nem bántottam a volt feleségemet, a három gyermekem anyját. A házasságunk… mindkét oldalról hektikus. Most lehetőségünk van arra, hogy külön boldog életet éljünk fantasztikus három fiunkkal. Ez az egész történet része a propagandakampánynak, de teljesen kontraproduktív, az emberek nem hülyék, több támogatónk van, mint korábban”.

Varga nem válaszolt a Guardian kérdéseire.

A kormány információs központja Rogánnak küldött kommentárkérésre annyit üzent csak: Magyar Péter bosszút akar állni a kormányon azért, mert a felesége elhagyta őt, ő pedig elvesztette az állami állását.

Magyar azonban derűsen néz a jövőbe:
Itt az idő” – mondta. „Nincs olyan hatalom és propaganda, amely képes lenne megállítani a tavaszt és a változást.

[kapcsolodo]/kilenc-orakor-kiderul-kipukkad-e-a-magyar-peter-lufi-vagy-sokkal-nagyobb-durranas-lesz/[kapcsolodo]