Kibukott az újabb orosz–kínai szankciós összjáték, Brüsszel lépésre készül

2 hét ezelőtt 16

Orosz és kínai cégek trükkökkel kerülik meg az adókat és szankciókat a rézkereskedelemben – tudta meg a Reuters uniós tisztviselőktől. Az érintett cégek az új rézhuzalokat Hszincsiang-Ujgur térségben egy közvetítő által aprítják fel, hogy azok ne legyenek megkülönböztethetők a fémhulladéktól. Ez a taktika lehetővé teszi mind az exportőrök, mind az importőrök számára, hogy kihasználják, hogy a fémhulladékok behozatali vámja alacsonyabb, mint az új fémöntvényeké.

Decemberben Oroszországban a rézrúdra kivetett exportvám 7% volt, ami alacsonyabb, mint a törmelékre kivetett 10%-os vám. Eközben Kína 4%-os adót vet ki a rézrúd importjára, az orosz törmelékimportra viszont nem alkalmaz tarifát.

A kereskedelmi eltérés tükröződik a kínai és az orosz adatokban. A kínai vámadatok az Oroszországból származó rézhulladék behozatalának jelentős növekedését jelzik december óta, míg az orosz adatok elhanyagolható mértékű rézhulladék-kivitelt mutatnak Kínába.

Az orosz vámhatóság az ellentmondással kapcsolatos megkeresésekre válaszolva közölte, hogy átmenetileg nem szolgáltatnak külkereskedelmi adatokat a fémkereskedelemről. Az adatközlést akkor szüntették meg, amikor 2022 áprilisában az EU szankciókat vetett ki Oroszországra az ukrajnai orosz invázió miatt.

A nyugati szankciókkal sújtott RCC azt válaszolta, hogy csak orosz vállalatoknak szállít termékeket, amikor a kínai cégekkel folytatott kereskedelemről kérdezték. Az Oroszországgal határos Hszincsiangban működő kínai vámhivatal nem válaszolt a Reuters megkeresésére.

A régió azért is fontos, mert az EU az ujgur kisebbség kínai karhatalmi elnyomására hivatkozva nem importál onnan termékeket.

Decemberben kínai vállalatok állítólag "rézrúdként" címkézett vásárlásokat hajtottak végre az RCC uráli régióbeli üzeméből egy egyesült arab emírségekbeli szervezeten, a Modern Commodity Trading DMCC-n keresztül, és a kereskedelmi adatok szerint mintegy 65 millió dolláros bevételt generáltak a trükkel.

Az Európai Bizottság válaszul újabb korlátozások bevezetését tervezi, hogy a fémhulladékként címkézett termékek ne juthassanak az EU belső piacára.

Címlapkép forrása: Getty Images