Pénz áll a házhoz az Intelnél, egyenesen a Fehér Házból érkezik

1 hónap ezelőtt 9

Az Intel 8,5 milliárd dolláros támogatást kapott a Fehér Háztól a CHIPS Act keretében. Ez a lépés része annak a törekvésnek, amelyet a Biden-adminisztráció hajt végre annak érdekében, hogy az Egyesült Államokban felpörgesse a félvezetőgyártást. Emellett az Intel további 11 milliárd dollár kölcsönt is igénybe vehet a 2022-ben elfogadott CHIPS and Science Act alapján.

Gina Raimondo, az amerikai kereskedelmi miniszter kiemelte, hogy ezek a források kulcsszerepet játszanak abban, hogy az Egyesült Államok vezető szerepet tölthessen be az innováció terén, különösen a félvezetők gyártásában.

Az Intel és a Fehér Ház közleménye szerint az egyezség még nem végleges és változhat.

Az Intel hosszú ideje fontos szereplője az amerikai félvezetőiparnak, fejlesztéseivel számos PC-t és adatközponti szervert lát el. Azonban versenytársai, mint például az Nvidia, az AMD és a Qualcomm előrébb járnak bizonyos területeken. Ennek ellenére az Intel egyedülálló pozíciót foglal el az iparágban, mivel nem csak chipeket tervez, hanem saját gyárakkal is rendelkezik ellentétben versenytársaival (az AMD és az Nvidia például nem rendelkezik gyárral, ők megtervezik a chipeket, majd a terveket rendszerint a tajvani TSMC-hez küldik az eszköz legyártására).

A tajvani TSMC dominálja jelenleg a félvezetőgyártást világviszonylatban, ami a kínai-tajvani feszültségek miatt igencsak kockázatos. A CHIPS törvény célja részben ennek a függésnek az ellensúlyozása volt; közel 53 milliárd dollár ösztönzőt kínálva amerikai technológia fejlesztésére és gyárak építésére belföldön. Az Intel már jelezte, hogy e forrásokat több államban található gyárakra és kutatóközpontokra fordítja majd.

Az Intel jelenleg Ohióban épít gyárat több mint 20 milliárd dollárból. Ez az üzem várhatóan 2027 vagy 2028 körül kezd termelni. Az Intel azt is közölte, hogy Arizonában és Új-Mexikóban is bővíti tevékenységét.

Pat Gelsinger vezérigazgató szerint az ohiói létesítmény kiemelt szerepet fog játszani mesterséges intelligencia chipek gyártásában, és az Intel mellett további cégek számára is lehetőséget biztosíthat AI chipek előállításra.

Más vállalatok is részesültek már a CHIPS Act által biztosított finanszírozásból, mint például a GlobalFoundries, Microchip és BAE Systems. A TSMC-nek is ígértek támogatást egy arizonai üzemhez, amely Apple- és AMD-chipeket fog gyártani.

A bejelentés hatására a nyitás előtti kereskedésben felpattant az Intel árfolyama, amely így 43,5 dolláron, a tegnapi záróárnál 3,3 százalékkal magasabban indíthatja a kereskedést.

Címlapkép forrása: Getty Images