Visszatérnek a régi megoldások - Újratölthető ásványvizes palackok gyártása kezdődik Pannonhalmán

3 hónap ezelőtt 9

Portfolio 2024. január 23. 14:27

Egy 1,5 milliárd forint értékű palackozó üzemet indított el az Oonly Tisztán Víz Kft. Pannonhalmán, az üzemben naponta akár több százezer palackot gyárthatnak le. A cserepalackos ásványvízek háztartási fogyasztásra szánt termékek, a vállalat közleménye szerint újdonságuk abban rejlik, hogy a cserepalackok átlagosan 25-ször tölthetőek újra, mielőtt újrahasznosítják őket és újból refPET palackok készülnek az alapanyagból. Ezzel a megoldással egy palack életciklusa sokkal hosszabb, mint az egyszer használatos PET-palackoké. Egyetlen cserepalack a 25 újratöltési ciklus alatt 37,5 liter víz elfogyasztását garantálja, ezzel több, mint 80%-kal kevesebb műanyagot használnak fel a teljes életciklus alatt, mint egy egyszer használatos PET-palack esetében.

Április végén ismét megrendezzük a Sustainable TECH konferenciát. Aktualitások, kihívások clean tech témában, és a legígéretesebb fenntartható technológiák egy helyen.

„Magyarországon a háztartások ásványvízfogyasztásának közel 100%-a egyszer használatos PET-palackokkal történik. Kutatásaink ugyanakkor megerősítették, hogy jelentős fogyasztói igény van olyan megoldásokra, amelyek tekintettel vannak környezetünkre. Az Oonly hazánkban elsőként kínál újratölthető, cserepalackos természetes ásványvizet a háztartások számára is megfelelő kiszerelésben. A csomagolási hulladékokat minimalizálni kell, erre pedig a palackmosás és újratöltés a megoldás” – nyilatkozta Polony István, az Oonly ügyvezető igazgatója.

A vállalat által kínált ásványvíz, a hazai márkák között magas, - literenként 33 mg-os - metakovasav és 54,5 mg-os természetes magnéziumtartalommal rendelkezik. A termékeket a fizikai boltok polcain egyelőre nem fogják megtalálni a vásárlók, viszont az egyébként 1,5 literes szénsavmentes és szénsavas verzióban érhető ásványvízek január 22-től a kifli.hu kínálatában jelen vannak a közlemény alapján.

“Magyarországon az éves 3,3 milliárd darab italcsomagolás több mint fele műanyag palackos, így hatalmas potenciál rejlik a fenntartható megoldást kínáló újratölthető palackokban, az úgynevezett refPET-ben. Manapság hazánkban is egyre nagyobb az érdeklődés a fenntartható, zöld termékek iránt, remélhetőleg teret nyer a többutas palackok használata” – mondta el Bajnóczki Csongor, a Denkstatt vezető fenntarthatósági tanácsadója.

Amikor a régi jó megoldások visszatérnek

2024. január 1-től Magyarországon is elindult a kötelező visszaváltási rendszer, mely szerint az üzletek betétdíjat fognak felszámolni az üveg, alumínium és PET-palackos üvegekre, amit a vásárló akkor kap vissza, ha a palackokat elviszi egy visszaváltópontra. A visszaváltással ugyan a termék betétdíj visszajár, de maga a csomagolás ettől még úgynevezett egyutas marad. A refPET lényege, hogy a betétdíjas rendszerbe illeszkedve, feléleszti a többutas cserepalackok múltját is. Az Oonly cserepalackjait visszaváltás után a gyárba szállítják, ahol magas hőfokon, csíramentesítő eljárásnak alávetve megtisztítják, majd újratöltik ásványvízzel, és kezdődik a ciklus elölről.

Hazánkban az 1980-as évekre nyúlik vissza a cserepalackos visszaváltó rendszer, amely akkoriban többek között az üdítőknél, ásványvizeknél, tejesüvegeknél és szódás szifonok esetében működött kiválóan, majd a 90-es évek során a globális kereskedelem és egyszerhasználatos termékek begyűrűzésével megszűnt.

Címlapkép forrása: OonlyKép forrása: Oonly