A számok nyelvén - van mit ledolgoznia most az építőiparnak, és úgy tűnik, le is fogja

1 hónap ezelőtt 9

Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint januárban a vártnál nagyobb mértékben nőtt a hazai építőipar termelése. Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője az InfoRádióban azt mondta, kifejezetten jók lettek a januári építőipari adatok.

"Decemberhez képest szezonálisan igazítva 10,2 százalékkal ugrott az építőipari termelés volumene, és bár a téli hónapok aktivitása igen alacsony, ezért korai lenne azt mondani, hogy az ágazat őrületes növekedésbe váltott, de mégis nagyon sokat javít a képen. Ugyanis az elmúlt két évben az építőipar teljesítményét inkább egy lassú ereszkedő trend jellemezte, vagyis kifejezetten úgy lehetett ítélni, hogy teljesítménycsökkenés rajzolódik ki, és tulajdonképpen a decemberi kis emelkedés után ez a januári jelentősebb emelkedés nagyon sokat javít az összképen" - mutatott rá.

Az építőipari vállalkozások január végi szerződésállományának volumene ugyanakkor csaknem 15 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi adatokhoz képest.

"Ez egyértelműen mutatja azt, hogy azért az építőipar kilátásai továbbra sem nagyon jók,

a magas kamatszint, a szűk belső kereslet és néhány egyéb tényező még továbbra is fogja ezt az egyébként is nagyon ciklikus iparágat,

azért ez egyértelműen determinálja, hogy nem számítunk a januári nagy ugrás ellenére sem arra, hogy itt valami őrületes növekedés indul el. Ugyanakkor a szerződéses adatokban is látunk pozitív jeleket, az elmúlt három hónapban és köztük a mostani januárban is az új szerződések, a megkötött új szerződések volumene már növekedett éves alapon, és ugyan ez nem volt elég arra, hogy a teljes szerződésállományt, ami az építőipari vállalkozások könyveiben van, azokat is olyan mértékű növekedésbe fordítsa, hogy már meghaladja a tavaly januári szintet, de legalább a lemaradás folyamatosan csökken, most már csak 15 százalékkal kisebb a rendelésállomány, mint egy évvel ezelőtt."

Madár István arra számít, hogy az állam európai összehasonlításban is magas beruházási rátája jelentősen csökkenni fog.